logo English Polski Deutch Sekcja Rzutowa Sekcja Spinningowa Sekcja Splawikowa

Nasze łowiska


Dział jest w trakcie przebudowy. Pracujemy nad ułatwieniem nawigacji i uzupełniem informacji na temat łowisk.

Kliknij, aby zobaczyć więcej informacji. 

Jezioro
Goryńskie
Jezioro
Mełno
Jezioro
Blizno
Jezioro
Łasińskie
     
Rzeka
Mątawa
     


1. Jeziora w okolicy Łasina - Zamkowe, Nogat, Goryńskie, Święte




2. Jeziora w okolicy Świecia n. Osą - Mełno, Płowęż, Blizno




3. Jeziora w okolicy Grudziądza - Rudnickie, Tarpno, Skąpe, Wilczak, Gruta, Piaseczno (Grabowiec), Salno




4. Jeziora w okolicy Wąbrzeźna - Zamkowe, Wieczno (przydwórz i Bartoszewice), Zamkowe, Frydek, Sitno



Jezioro Zamkowe (Łasińskie)
Jezioro Mełno
Jezioro Blizno
Jezioro Goryńskie



Wisła w okolicach Grudziądza - Mapa szczegółowa.
Kliknij aby powiększyć [4 MB]





Wisła w okolicach Torunia - mapy:

Mapa 1 [2 MB]
Mapa 2 [2 MB]



MĄTAWA

Mątawa, Mława, Mtawa, - rzeka w północnej Polsce, na Pojezierzu Południowopomorskim. Długość 62,2 km, powierzchnia dorzecza 456,5 km2.

Płynie w województwie kujawsko-pomorskim. Źródła na północny zachód od miasta Nowe. Przepływa przez Bory Tucholskie, jezioro Mątasek, a odcinek ujściowy znajduje się w Dolinie Dolnej Wisły. Nabrzeża częściowo obwałowane. Uchodzi do Wisły.

Główne dopływy: Sinawa, Huta. Większe miejscowości: Święte, Nowe.

W dorzeczu Mątawy znajdują się dwa rezerwaty (leśny i torfowiskowy).

źródło: WIEM - Darmowa Encyklopedia

Tyle z encyklopedii. A tak naprawdę...

Mątawa to bardzo piękna, urokliwa i dzika rzeczka, której górna część (do źródła do mostu drogowego na A1) prawie na całej długości płynie przez tereny leśne. Przy pomocy wędkarzy interesujący nas górny odcinek rzeki dość skutecznie opiera się zakusom meliorantów, którym nie udało się jej wyprostować, i nadal malowniczo meandruje sobie przez las. Jedynym mankamentem są progi wodne z działającymi na nich - lepiej lub gorzej - „źródłami energii odnawialnej” (nie ekologicznej) w postaci elektrowni wodnych. Powstałe przy progach zbiorniki retencyjne, (Borowy Młyn, Bąkowski Młyn, Rozgarty, Piła Młyn, Święte) chociaż działają bardzo niekorzystnie na ekosystem rzeki podnosząc temperaturę wody i będąc wylęgarnią niechcianych tu okoni i szczupaków, w okresie zimy i wczesnej wiosny są doskonałymi łowiskami pstrągów potokowych. Wiosną, wraz z ociepleniem się wody, wpływają do rzeki.

Pstrąg potokowy jest podstawowym gatunkiem zasiedlającym rzekę, jest go bardzo dużo i ma tu idealne warunki do rozmnażania i szybkiego wzrostu. Rzeka jest niewiarygodnie żyzna w naturalny pokarm ryb jakim są kiełże i chruściki. Większość łowionych pstrągów ma od 30 do 40 cm, co roku pada kilka ok. 50 cm a największe, o których wiem, to złowione przez Zbyszka Byczyńskiego medalowe okazy o długości 62cm i 63 cm i wadze odpowiednio 2,25kg i 2,3kg.

Użytkownikiem wędkarskim rzeki jest Okręg PZW w Toruniu (od źródeł do mostu drogowego na A1). Zgodnie z umową z RZGW, co roku do rzeki wpuszczane jest 14 tyś pstrągów o dł 10-15 cm. Na łowienie w Mątawie trzeba posiadać zezwolenie na wody górskie i dopuszczone są tylko przynęty sztuczne (i lepiej tego przestrzegać gdyż kontrole straży rybackiej są częste).



                 

Mątawa      Matawa      Mątawa      Mątawa

Mątawa      Mątawa      Pstrągi z Mątawy, 24.07.2005     



Wisła w okolicach Grudziądza.
Kliknij aby powiększyć. [1MB]


wwks@op.pl
Strona Główna Komunikaty sportowe Kalendarz imprez spinningowych Wyniki zawodów wędkarskich Członkowie sekcji spinningowej klubu Casus Zdjęcia Filmy Technika i sprzęt Nasze łowiska Ochrona WódLinkiKsiega GościKuby w PolsceZdjęcia Satelitarne Mapa Strony Sekcja Rzutowa Sekcja Spławikowa

Szkoły Języków Obcych w Kaliszu